close
تبلیغات در اینترنت
جامعه شناسی موسیقی و ضرورت مشارکت سایر علوم با آن
فهرست
صفحه اصلی
آرشیو
لینکستان
تماس با ما

موضوعات
درباره شرکت رایساز
محصولات شرکت رایساز (4)
مشتریان رایساز (0)
کنسرت ها
اخبار کنسرت ها (10)
برنامه ی کنسرت ها (10)
مصاحبه ها
هنرمندان
آثار هنرمندان (18)
گزیده اخبار
زندگی نامه
سازهای موسیقی
عکس هنرمندان
استادشجریان (1)
دانلود

لینک دوستان
 شرکت رایساز
سی گذر- سامانه ی فروش اینترنتی بلیت
سی پاره - پرداخت الکترونیکی
shajarianconcert
شجریانی ها
قالب وبلاگ

نویسندگان

امار وبلاگ
» افراد آنلاین : 2
» بازدید امروز : 97
» بازدید دیروز : 23
» هفته گذشته : 312
» ماه گذشته : 786
» سال گذشته : 786
» کل بازدید : 435905
» کل مطالب : 136
» نظرات : 18

مطالب سايت
جامعه شناسی موسیقی و ضرورت مشارکت سایر علوم با آن

جامعه شناسی موسیقی علم نوپایی است که در حقیقت ارتباط میان جامعه و موسیقی را مورد بررسی قرار می دهد و به بیان تأثیر متقابل جامعه بر موسیقی و بالعکس می پردازد. بررسی تاریخچه تکاملی این علم حاکی از آن است که جامعه شناسی موسیقی زاییده علم موسیقی و مباحث فرهنگ شناسانه می باشد و با وجود پیشرفت های فزاینده آن از سوی دانشمندان بسیاری به عنوان یک رشته علمی مجزا پذیرفته نشده است.

جامعه شناسی موسیقی و ضرورت مشارکت سایر علوم با آن

گفته می شود علومی که با موسیقی و عملکرد آن در ارتباطند هیچ و یا در بعضی شرایط سهم بسیار ناچیزی در تأثیرات اجتماعی موسیقی دارند. بخش اعظم این نقصان در پایه علمی تحقیقات قابل رویت است. بنابراین از هر نظر می توان اظهار داشت که موسیقی جامعه شناسی خاص خود را دارد. به طور مثال روتر (Rotter) معتقد است: «جهت گیری جامعه شناسی از جهت گیری سیستماتیک مادی ـ به طور مثال تئوری موسیقی و آنالیز موسیقی ـ مشتق شده است. در نتیجه دیدگاه جامعه شناسی موسیقی غیر مادی (صوری) است

او با اعلام این مطلب به این واقعیت پرداخته که جامعه شناسی موسیقی در محدوده علم فرهنگ شناسی کاملاً مورد قبول واقع نشده است. البته حوزه هایی در چارچوب علم موسیقی وجود ندارند که جامعه شناسی کمتر و در بعضی موارد اصلاً به آن نمی پردازد، اما این واقعیت وجود جامعه شناسی موسیقی را زیر سوال نمی برد.

آلفونز زیلبرمان (Alphons Silbermann) نیز اظهار داشته: «جامعه شناسی موسیقی با تأثیرات اجتماعی موسیقی در ارتباط است نه با خود موسیقی (به نقل از بلوکوپف ۱۹۹۶). این نظریه وی نیز بی تردید جامعه شناسی موسیقی را از سایر حوزه های موسیقی مجزا ساخته است.

اگر جه برخی تلاش کرده اند این شاخه از علم موسیقی (جامعه شناسی موسیقی) را از سایر بخش های علم موسیقی جدا سازند، اما این امری غیر ممکن است جامعه شناسی موسیقی خود زاییده علوم موسیقی و فرهنگ شناسی است. این مسئله مبین ارتباط میان این علوم در پیدایش جامعه شناسی موسیقی می باشد و در اصل بر ضرورت ارتباطشان دلالت می کند.

دیدگاه اولی که بر ضرورت ارتباط میان جامعه شناسی موسیقی با سایر علوم موسیقی تأکید می کند این است که اگر جامعه شناسی موسیقی را آشکارا از سایر حوزه های موسیقی جدا سازیم، دیگر مباحث بررسی شده توسط جامعه شناسی موسیقی قابل تشریح نمی باشند چرا که شرح اجتماعی موسیقی یا اعمال موسیقایی تنها زمانی امکان پذیر است که از دانش سایر علوم بهره جوییم، دانشی که از طریق جامعه شناسی صرف به دست نمی آید و مانع از فاصله گذاری میان مباحث مجزای علمی می شود.

گونار میردال (Gunnar Myrdal) مثالی را برای نمونه ذکر می کند: «در حقیقت هیچ مشکل اقتصادی، جامعه شناسی و یا روانشناسی وجود ندارد بلکه تنها مشکل وجود دارد که بسیار هم پیچیده است. حال چرا می گویند مشکل اقتصادی، .... چون این مشکلات تنها با توسل به این مباحث علمی قابل حل و فصل می باشد» (تأکید بر مشارکت علوم با یکدیگر).

دیدگاه دیگری که مشارکت میان علوم موسیقی (علی الخصوص جامعه شناسی موسیقی) را ضروری بر می شمارد نظریه بلوکوپف است): «اگر جامعه شناسی موسیقی از سایر بخش های موسیقی مجزا شود احتمال این خطر پیش می آید که جامعه شناسی در زمینه موسیقی به جای آنکه موسیقی را محور پژوهش خود سازد به مقولات دیگری بپردازد.» در نتیجه به پیچیدگی های اجتماعی هنر خواهد پرداخت یعنی آنچه که از عهده هنر برنمی آید.

موضوع: <-PostCategory-> نويسنده: شرکت رایساز | تعداد بازدید : 592

اخرین مطالب وبلاگ
» کنسرت همایون شجریان و گروه "همنوازان حصار"
» لغو کنسرت
» کنسرت موسیقی افسانه شو به سرپرستی تهمورس پورناظری
» کنسرت گروه سون (7)
» کنسرت شب شومان / سرپرست گروه : پانیذ فریوسفی
» کنسرت موسیقی گروه کر آوازی تهران/ سرپرست گروه : میلاد عمرانلو
» کنسرت موسیقی گروه ایجاز / سرپرست گروه : هومن غفاری
» اولین باغچه بان درگذشت
» تمدید کنسرت پاییز همایون شجریان و "همنوازان حصار" در تالار وحدت
» کنسرت همایون شجریان و گروه همنوازان حصار

صفحات وبلاگ

درباره وبلاگ
رایساز جزء اولین طراحان سامانه خرید اینترنتی بلیت در ایران محسوب می شود که اصلی ترین فعالیت آن، انجام پروژه هایی مربوط به تولید و صادرات نرم افزار است که در این زمینه با کشورهای استرالیا، امریکا و آلمان همکاری دارد

آرشيو
1389ساعت فلش
نظر سنجی

لینکستان
سی گذر- سامانه ی فروش اینترنتی بلیت
طراح حرفه ای قالب وبلاگ

آرشیو لینکهای روزانه

كد تقويم
بخش ویژه


Powered By
rozblog.comdesigned by: Tem.rozblog.com , all rights reserved

<-blogid->

<-PostAuthor->

<-blogid->

http://raysaz.rozblog.com/

raysaz

raysaz

raysaz

<-BlogAbout-> وبلاگ اختصاصی شرکت فناوری اطلاعات رایساز پویا پیشرو در ارائه خدمات پرداخت اینترنتی

raysaz